Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

XI Marcinkowskie Spotkania z Folklorem

XI Marcinkowskie Spotkania z Folklorem

W tym roku, już po raz jedenasty, odbyły się Marcinkowskie Spotkania z Folklorem. Trochę w innej formie, trochę bardziej kameralnie, ale równie kolorowo i z cudownymi nastrojami, jak zawsze.

Spotkania z folklorem mają na celu przybliżenie lokalnej (choć nie tylko) społeczności wartości tradycyjnej kultury ludowej. Folklor obejmuje zbiór wierzeń, zwyczajów, pieśni, tańców, opowiadań i sztuki ludowej, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jest to dziedzictwo kulturowe, które jest wytworem społeczności lokalnych i odzwierciedla ich historię, tożsamość oraz codzienne życie. 

Odgrywa znaczącą rolę w teraźniejszości, pomagając nam zrozumieć nasze korzenie, kulturę i wartości. Przez folklor możemy odkrywać naszą wspólną historię oraz zróżnicowanie kulturowe na świecie.

Gospodarzem wydarzenia był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Marcinkowianie”, które jak co roku mocno zaangażowało się w przygotowania i zadbało o atmosferę. Imprezę otworzył Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock, Sebastian Staniszewski, a poprowadziła ją Marta Blicharz.

Podczas XI Marcinkowskich Spotkań z Folklorem obejrzeliśmy występy Kół Gospodyń Wiejskich, a były to: Koło Gospodarzy, Koło z Rataj „Zośki”, KGW z Wąchocka „Wąchocczanie” oraz KGW spoza naszej gminy, tj. Gadki „Kumosie” prowadzone przez Piotra Gąsowskiego i KGW z Brodów „Brodowianki” pod batutą Marka Basy.

Niespodziewanym gościem Spotkań był ks. Prałat Franciszek Szczykutowicz, który niedawno obchodził piękny jubileusz 90 urodzin. Z tej okazji wszyscy odśpiewali gromkie sto lat!

Oprócz występów artystycznych odbyły się warsztaty rękodzielnicze: ogród w słoiku Anny Szczygieł i malowanie na szkle, które poprowadziła Elżbieta Wróbel. Warsztaty, choć były zupełną nowością podczas Spotkań, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

W ten dzień nie zabrakło poczęstunku (barszcz, ciasta, kiełbaski) – i tu podziękowania dla stowarzyszenia Edu-Rozwój ze Starachowic za pożyczenie grilla 🙂

Spotkania to nie tylko muzyka, tańce, poczęstunek i warsztaty – były także quizy. Pierwszy z nich dotyczył wiedzy o wsi, w którym wzięły udział trzy drużyny. Natomiast drugi dotyczył żniw i tu dwie panie z Brodów zdobyły maksymalną ilość punktów.

Wieczorną potańcówkę poprowadził honorowy Sołtys Wąchocka, Marek Samsonowski podtrzymując u wszystkich doskonały nastrój, do tańca namawiać nie musiał.