Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

XVI Piknik Archeologiczny RYDNO za nami

Prehistoryczna gastronomia, codzienne życie w neolicie i epoce brązu, pojedynek wojowników, metalurgia w epoce kamienia, wypał ceramiki w palenisku, repliki narzędzi wykonanych z kilku gatunków krzemienia i wiele innych atrakcji można było oglądać na Pikniku Archeologicznym Rydno, który odbył się w miniony weekend 9 – 11 października.

Piknik organizowany jest co roku (od 2005). Jest on poświęcony epoce kamienia – czasom, kiedy Rydno było swoistą „stolicą” Europy Środkowej. Celem jego organizacji jest możliwie pełne przybliżenie uczestnikom wiedzy o życiu prehistorycznych mieszkańców Rezerwatu. Jest również doskonałą „żywą” lekcją historii. Inspirowany jest trwającymi już 100 lat badaniami archeologicznymi na terenie Rezerwatu Rydno. Niektóre z przebadanych tu stanowisk miały kluczowe w skali europejskiej znaczenie dla poznania kultury ludzi żyjących w epoce kamienia. W celu ochrony niezwykłego nagromadzenia pradziejowych zabytków (nigdzie na świecie nie ma takiej koncentracji stanowisk paleolitycznych) od 1957 roku trwały starania o utworzenie na Rydnie rezerwatu archeologicznego. Udało się to dopiero w 1986 roku. Rezerwat objął część doliny rzeki Kamiennej od wschodnich obrzeży Skarżyska-Kamiennej po Górę Św. Rocha w Wąchocku.

Poza atrakcjami związanymi z epoką kamienia skorzystać można było z takich niespodzianek jak ścianka wspinaczkowa, stanowiska strzelnicy łuczniczej czy areny gladiatorów.

Do zobaczenia w przyszłym roku!