Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Zaproszenie na wystawę do Muzeum w Starachowicach

Specjalnym gościem ostatniej sesji Rady Miejskiej w Wąchocku była wicedyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, Pani Wioletta Sobieraj. Wizyta w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury miała związek z zaproszeniem do muzeum na wyjątkową wystawę pn. „Zabytkowe sztućce i zastawy stołowe – wytwórcy, wzornictwo i zastosowanie”, której wernisaż odbył się 23 października 2020 r.

Prezentowane na wystawie zbiory zgromadzone zostały przez naszego lokalnego pasjonata Stanisława Jaruszewicza, właściciela Zabytkowej Zagrody w Marcinkowie. Pan Stanisław od dzieciństwa pasjonował się gromadzeniem znaczków pocztowych
czy starych pocztówek. Pasja ta z biegiem czasu przerodziła się w profesjonalne kolekcjonerstwo i zaowocowała w piękne, wartościowe eksponaty. Przedmioty te związane są z funkcjonowaniem dawnych gospodarstw wiejskich.

Na wystawie w Muzeum można oglądać kolekcję zabytkowych sztućców i naczyń stołowych, która składa się z kilkuset sztuk. Najstarsze okazy pochodzą z XVI wieku, choć największą ilość kolekcji stanowią przedmioty z wieku XIX.

„Eksponaty zaprezentowano w gablotach, stylizowanych meblach oraz stole, który pełni rolę ekspozytora. Ekspozycję uzupełniają reprodukcje materiałów archiwalnych dotyczące poszczególnych producentów. Do wystawy powstał katalog, który dzięki zawartym materiałom ilustracyjnym jest istotnym źródłem poznawczym.” – FB/Muzeum Przyrody i Techniki
w Starachowicach,

Wystawa będzie otwarta do końca marca 2021 r. (z możliwością przedłużenia tego terminu). Warto wybrać się do miejsca, które w wyjątkowy sposób przedstawi nam zmiany, jakie zachodziły przez stulecia na naszych stołach (i nie tylko).

Serdecznie zapraszamy!