Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach informuje o zmianach w programie „Czyste Powietrze”. Wycofanie dotacji na kotły węglowe oraz podwyższenie progów dochodowych to dwie główne modyfikacje, jakie wprowadzono do programu.

Od 1 stycznia 2022 r. Fundusz nie będzie udzielał dotacji na kotły węglowe.

Dofinansowanie na kotły węglowe można uzyskać tylko i wyłącznie pod warunkiem, że beneficjent do 31 grudnia 2021 r. złożył wniosek, zakupił kocioł oraz posiada wystawioną fakturę za zakup oraz montaż kotła.

Ponadto od 1 lipca 2021 r. zostały podwyższone progi dochodowe w wysokości:
– dla gospodarstw jednoosobowych do 2189,04 zł,
– dla gospodarstw wieloosobowych do 1563,60 zł.

Powyższe zmiany mają na celu ujednolicenie założeń programu „Czyste Powietrze” z obecnymi wytycznymi Komisji Europejskiej, zapisem Krajowego Planu Odbudowy, Zielonym Ładem oraz uchwałą antysmogową obowiązującą na terenie województwa świętokrzyskiego, która ogranicza możliwość stosowania węgla jako paliwa stałego na obszarach, gdzie dostępne są sieci gazowe.

Więcej informacji znajduje się na stronie Funduszu.

Wiedza oraz uświadamianie społeczeństwa na temat aktualnych zasad i możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę pieców jest niezbędne, aby podnosić jakość powietrza w województwie świętokrzyskim.