Obowiązek Składania „Informacji o wyrobach zawierających azbest”
Obowiązek Składania „Informacji o wyrobach zawierających azbest”

Gmina Wąchock przypomina użytkownikom wyrobów zawierających azbest o obowiązku przedkładania do Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock, corocznej „Informacji o wyrobach zawierających azbest”.
Właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości, na których znajdują się wyroby zawierające azbest, mają obowiązek:
- przeprowadzać kontrole stanu wyrobów w terminach wynikających z oceny stanu tych wyrobów – z przeprowadzonej kontroli okresowej sporządza się w jednym egzemplarzu „Ocenę stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest”,
- corocznie je inwentaryzować, poprzez sporządzenie spisu z natury, wynik tej inwentaryzacji ujmuje się w „Informacji o wyrobach zawierających azbest”.
Informację przedkłada się w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku – formularze „Informacji o wyrobach zawierających azbest” oraz „Oceny stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest” dostępne są w Urzędzie Miasta i Gminy w Wąchocku (pokój nr 2).
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wyroby zawierające azbest można wykorzystywać w sposób niestwarzający zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzi w terminie do dnia 31.12.2032 r.
Prosimy o terminowe wypełnienie i złożenie wymaganej informacji.
Podstawa prawna:
- Art. 162 i 346 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2024 r. poz. 54 z późn. zm. );
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010 r.
w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest (Dz. U. z 2011 r. Nr 8, poz. 31); - Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej
z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. z 2004 r. Nr 71, poz. 649 ze zm.);
Uwaga:
Zgodnie przywołanym wyżej art. 346 ust. 1 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska „Kto, wykorzystując substancje stwarzające szczególne zagrożenie dla środowiska, nie przekazuje okresowo odpowiednio marszałkowi województwa albo wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta informacji o rodzaju, ilości i miejscach ich występowania, czym narusza obowiązek określony w art. 162 ust. 3 i 4, podlega karze grzywny”.