Oficjalny portal informacyjny Gminy Wąchock

Wspieramy ukraińskich sąsiadów

Coraz więcej osób z ogarniętej działaniami wojennymi Ukrainy znajduje się na terenie naszej gminy. Jeszcze tydzień temu było kilkanaście osób, dzisiaj jest już prawie sto. Wszyscy trafili pod gościnne dachy Mieszkańców naszej gminy. Znaczna część osób przebywa w Domu Pielgrzyma w Marcinkowie.

W celu wsparcia tych osób prowadzimy systematyczną zbiórkę darów w szkołach na terenie naszej gminy oraz w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wąchocku.

Koordynatorami zbiórki w szkołach są:

– Zespół Placówek Oświatowych w Wąchocku – Mariola Wejner

– Szkoła Podstawowa w Parszowie – Marzena Łabuda

– Szkoła Podstawowa w Wielkiej Wsi – Anna Śliwa

Waszą pomoc możecie również kierować bezpośrednio do Domu Pielgrzyma w Marcinkowie (https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=268109035503150&id=102415055405).

Do odwołania przyjmujemy:

– Chemia gospodarcza (płyny do płukania, proszki do prania itd.),

– Środki higieniczne i czystości (płyny do kąpieli i pod prysznic, mydła, papier toaletowy, pasty i szczotki do zębów, ręczniki papierowe, podpaski, tampony, szczotki i grzebienie do włosów, pieluchy dla dorosłych itd.),

– Żywność z długim terminem przydatności (woda butelkowana, batony, bakalie, żywność instant, makarony, ryże, kasze, mąka, konserwy, jedzenie w puszkach, soki, cukier, mąka, kawa, herbata itd.),

-Środki dla pielęgnacji dzieci (pieluchy w każdym rozmiarze, oliwki, chustki nawilżane, kremy).

Razem z Powiatem Starachowickim wspieramy również bezpośrednio naszych Przyjaciół na Ukrainie. Zbieramy przedmioty, które są tam niezbędne i zostaną niebawem dostarczone. Chętne osoby mogą je dostarczyć bezpośrednio do naszego urzędu w Wąchocku.

– Bandaże bawełniane, opatrunki, gaza, opaski uciskowe, wata,

– Leki hemostatyczne hamujące krwotok i inne leki niezbędne do gojenia raz,

– Leki na oparzenia,

– Leki przeciwgorączkowe,

– Śpiwory i karimaty.

Udostępniamy również link do zrzutki na agregat prądotwórczy, który zostanie dostarczony do Baru w celu utrzymania infrastruktury technicznej
https://zrzutka.pl/ba72t5?utm_medium=social&utm_source=facebook&utm_campaign=sharing_button&fbclid=IwAR3Wl1hLKn3ZnEUjZLjGORqJYv4_2W5JRQuXK14Eu4H5xE49DTLrWa8RrvI

Osoby, które przyjmujecie pod dach zgłaszajcie do Urzędu Miasta i Gminy w Wąchocku do Sekretarz Gminy, Barbary Derlatki, tel. 41 273 61 45 lub Zastępcy Burmistrza, Sebastiana Staniszewskiego, tel. 41 273 61 41, którzy zajmuje się koordynacją pomocy dla osób przybywających z Ukrainy na nasze tereny. Wszyscy, którzy bezpłatnie udzielą schronienia osobom przybyłym z Ukrainy po 24 lutego mogą złożyć wniosek o wypłatę świadczenia w wysokość i 40 zł dziennie na osobę.

Wniosek o świadczenie pieniężne zawiera:

 1. imię i nazwisko albo nazwę składającego wniosek;
 2. PESEL lub NIP składającego wniosek;
 3. wskazanie okresu, na jaki zapewniono zakwaterowanie, oraz liczby osób przyjętych do zakwaterowania;
 4. imię i nazwisko osoby przyjętej do zakwaterowania i PESEL, jeżeli posiada;
 5. oświadczenie składającego wniosek o zapewnieniu zakwaterowania i wyżywienia;
 6. numer rachunku płatniczego, na który wypłacane będzie świadczenie;
 7. oświadczenie składającego wniosek pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, że dane zawarte we wniosku są prawdziwe;
 8. adres miejsca pobytu osób przyjętych na zakwaterowanie;
 9. adres poczty elektronicznej i numer telefonu składającego wniosek;
 10. oświadczenie, że za osobę przyjętą do zakwaterowania na wskazany okres nie wypłacono już świadczenia;
 11. oświadczenie podmiotu składającego wniosek, że za okres wskazany w pkt 3 nie otrzymano dodatkowego wynagrodzenia, w tym za wynajem.

Wniosek będzie rozpatrywany w terminie miesiąca od dnia jego złożenia w urzędzie gminy.

W Urzędzie Miasta i Gminy nadajemy numery PESEL. Zapraszamy ze zdjęciem (niestety ze względów lokalowych nie możemy udostępnić możliwości robienia zdjęć w naszym urzędzie) – najlepiej po wcześniejszym umówieniu telefonicznym 41 273 61 44 i z wypełnionym wnioskiem https://wachock.pl/wiadomosci/od-dzisiaj-obywatele-ukrainy-moga-otrzymac-numer-pesel/

Poniżej umieszczony został film instruktażowy dotyczący procesu nadania numeru PESEL, informacji o Profilu Zaufanym oraz aplikacji mObywatel dla obywatela Ukrainy, który wjechał legalnie na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy od 24 lutego 2022 r. i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Polski.

Praca dla uchodźców: Pierwsi z uchodźców już podjęli pracę – pomóżmy innym. Być może ktoś z nas potrzebuje opiekunki dla seniorów lub dla dzieci, może ktoś potrzebuje pomocy w wiosennych lub świątecznych porządkach. Z ofertami pracy rusza Powiatowy Urząd Pracy.

Osoby wskazane do kontaktu:

1. Pani Aneta GLINA – pośrednik pracy nr tel. 41 273 62 26

2. Pan Sławomir ŁUCZAK – pośrednik pracy nr tel. 41 273 62 25

Oferty pracy pojawiają się również na portalach internetowych.

Możliwość szczepienia przeciwko Covid.

Wszyscy chętni uchodźcy mogą zapisać się na szczepienia w Samorządowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Wąchocku. Zgodnie z zaleceniami NFOZ ze względu na mobilność uchodźców zalecane jest szczepienie jednodawkową szczepioną Johnson, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapisać się na szczepienie dwudawkowymi preparatami.
Ponadto obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie skorzystać ze szczepień ochronnych dla dzieci na: odrę, świnkę, różyczkę, błonicę, tężec, krztusiec, poliomyelitis, WZW B. Zgodnie ze stanowiskiem Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, rekomenduje się wykonanie szczepień ochronnych od dnia przyjazdu do Polski u dzieci do 19 roku życia.

Oświata

Każde dziecko z Ukrainy ma możliwość kontynuacji nauki w szkołach podstawowych na terenie gminy i ponadpodstawowych w wybranym mieście. Według Ministerstwa Edukacji i Nauki, uczniowie z Ukrainy w wieku objętym obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki (7-18 lat) są przyjmowani do szkół publicznych. Wystarczy wniosek opiekuna do dyrektora szkoły. Wiemy, że część ukraińskich uczniów kontynuuje nauczanie w systemie oświatowym Ukrainy zdalnie. Kilkanaście osób uczęszcza do przedszkoli i szkół podstawowych w naszej gminie, gdzie są serdecznie witani.
Oferty wyjazdów skierowanych do uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie Gminy Wąchock.